Snimanje dronom
Aerofotogrametrijske snimke nastaju kao rezultat snimanja iz zraka bespilotnom letjelicom – dronom, kamerama posebno konstruiranim za tu namjenu. Kamere se pričvršćuju na posebna žiroskopski stabilizirana postolja drona, a upravljanje njihovim radom pod kontrolom je navigacijskih GNSS i inercijalnih sustava.
Snimanje se sastoji od četiri faze:
- planiranje letačke misije,
- pripremni terenski radovi,
- snimanje iz zraka i
- obrada podataka.
Naši su dronovi opremljeni kamerama visoke razlučivosti, dok su mogućnosti uporabe aerofotogrametrijskih snimaka – velike
Korištenje bespilotne letjelice u aerofotogrametrijske svrhe je regulirano Pravilnikom o sustavima bespilotnih zrakoplova, Zakonom o zračnom prometu, Pravilnikom o letenju zrakoplova i Uredbom za snimanje iz zraka. Tek nakon dobivanja odobrenja, pravna ili fizička osoba može pristupiti snimanju te kasnije i obradi zračnih snimaka.
Naš kvalitetan tim stručnjaka čine i rukovoditelji bespilotnih letjetica D kategorije, najzahtjevnije kategorije letačkih operacija koja regulira korištenje dronova u gusto naseljenim urbanim zonama, poput središta gradova, naselja i mjesta te let iznad skupina ljudi.
Nakon snimanja, snimke se obrađuju specijaliziranim softverima, a sve kako bi se dobili rasterski i vektorski podaci. Krajnji rezultat predstavlja digitalni ortofoto, oblak točaka, digitalni model terena i izvješće o projektu (prikaz kvalitete i ocjena točnosti).
Usporedbu kvalitete “službenog” digitalnog ortofota RH (Državne geodetske uprave) i onog snimljenog dronom Geodetskog zavoda Rijeka d.o.o., zorno prikazuju sljedeće fotografije u istom mjerilu (1:200).
snimanja 2011. (Državna geodetska uprava)
snimanja 2017. (Geodetski zavod Rijeka d.o.o.)